Strony, sklepy www Wordpress, pozycjonowanie SEO Poznań

Czym jest WordPress?

WordPress to aplikacja internetowa, która pozwala w łatwy sposób budować strony www i publikować treści online. Pierwszy raz WordPress został uruchomiony w 2003 roku i od tego czasu stał się najpopularniejszą platformą do tworzenia stron internetowych na całym świecie. Oprogramowanie zostało wydane na licencji GNU Public License , co oznacza, że można go bezpłatnie pobrać i używać.

Tym, co przyciąga ludzi do WordPressa, jest jego wszechstronność. Może służyć do tworzenia blogów, katalogów, forów, galerii, stron firmowych, sklepów internetowych itp. Dziś WordPress obsługuje ok. 35% wszystkich stron internetowych, a jego popularność stale rośnie. Przyjrzyjmy się bliżej WordPressowi i jego możliwościom.

Spis treści

Czym jest WordPress?

WordPress był początkowo prostą platformą blogową , jednak wkrótce rozwinął się w bogatszy w funkcje system zarządzania treścią (CMS).

Oprogramowanie napisane jest w języku PHP. Cała zawartość witryny, w tym ustawienia, wpisy na blogu i strony, są przechowywane w bazie danych. MySQL jest najpopularniejszym wyborem bazy danych, ale niektórzy właściciele witryn wybierają alternatywne rozwiązanie, takie jak MariaDB lub SQLite. Nie martw się, jeśli to wszystko wydaje się zbyt skomplikowane. Twoja firma hostingowa zajmuje się techniczną stroną obsługi WordPressa (coraz częściej hostingi oferują autoinstalatory CMS WP), dzięki czemu możesz skupić się na tworzeniu treści i marketingu swojej witryny.

Na tym polega piękno WordPressa! Oprogramowanie pozwala każdemu (niezależnie od doświadczenia technicznego), na szybkie tworzenie profesjonalnie wyglądających stron internetowych za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu.

Co potrafi WordPress?

Na początku istnienia WordPressa ludzie pytali „Co potrafi WordPress?”. Ponieważ funkcjonalność WordPressa przez lata była systematycznie rozbudowywana dziś lepszym pytaniem jest „Czego nie może zrobić WordPress?” ponieważ ten CMS może być używany do budowania niemal każdego rodzaju strony internetowej.

Obecnie „sercem” WordPressa jest edytor znany jako Gutenberg, który umożliwia tworzenie i stylizowanie stron za pomocą prostych pasków narzędzi formatowania i nowoczesnego narzędzia do tworzenia stron typu „drag & drop”. Niezależnie od tego, czy codziennie publikujesz posty na blogu, czy używasz WordPressa do dodawania statycznych stron, z pewnością spodoba ci się łatwość korzystania z tego narzędzia.

Wersja WordPressa dostępna na wordpress.org/download/ jest znana jako podstawowa wersja tego CMS.

Chociaż możesz zbudować witrynę używając domyślnego motywu WordPress Twenty Twenty , zdecydowana większość właścicieli witryn korzysta z bardziej rozbudowanych możliwości. Instalują oni dodatkowe wtyczki, aby dodać więcej funkcji i funkcjonalności w obrębie witryny.

Korzystając z motywów i wtyczek, możesz rozszerzyć możliwości WordPressa. Pozwala to na tworzenie różnych stron internetowych, w tym katalogi, fora dyskusyjne, portfolia i galerie, blogi i czasopisma, witryny eCommerce, biznesowe, z kursami online, rezerwacji hotelowych, witryn randkowych, baz wiedzy czy prostych strony z CV.

Krótko mówiąc, WordPress może być używany do tworzenia prawie każdego rodzaju strony internetowej. Musisz tylko znaleźć odpowiedni motyw WordPress lub wtyczkę, która Ci w tym pomoże.

WordPress.org, a WordPress.com

Jeśli jesteś nowy w WordPressie, możesz być zdezorientowany faktem, że istnieją dwie wersje WordPressa zlokalizowane pod różnymi nazwami domen.

⦁ WordPress.org — samoobsługowa wersja WordPress
⦁ WordPress.com – hostowana wersja WordPress

Wersja WordPress z własnym hostingiem znaleziona na WordPress.org jest bardziej popularna, ponieważ jest, ogólnie rzecz biorąc, znacznie bardziej elastyczna. Nie ma ograniczeń co do sposobu korzystania z samodzielnie hostowanej wersji WordPressa, dlatego możesz dostosować swoją witrynę internetową według własnego uznania i zachować pełną kontrolę nad treścią.
Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku wersji WordPress z własnym hostingiem musisz kupić pakiet hostingu witryny od firmy tj. nazwa.pl czy home.pl tak aby Twoja witryna pozostała online przez 24/7.

Jeszcze kilka lat temu budowanie strony internetowej z samodzielnie hostowaną wersją WordPressa wymagało od właściciela strony obsługi większości zadań administracyjnych. Oprócz instalacji WordPressa trzeba było zarządzać aktualizacjami WordPressa oraz zainstalowanymi motywami i wtyczkami WordPress. Należało również utrzymywać kopie zapasowe witryny i dbać o jej bezpieczeństwo aby uniemożliwić hakerom infiltrację plików strony.

W przeciwieństwie WordPress.org, WordPress.com to usługa hostowana , która obsługuje WordPress dla Ciebie. Dzięki temu możesz skoncentrować się cały czas na reklamowaniu swojej witryny.

Rejestracja na WordPress.com i uruchomienie własnej strony internetowej jest darmowe, jednak aby korzystać z własnej nazwy domeny, musisz przejść na osobisty plan za 4$ miesięcznie .
Przejście do abonamentu premium za 8$ miesięcznie odblokowuje dodatkowe funkcje, takie jak zaawansowane dostosowywanie projektu i integracja z Google Ads.

Chociaż możesz samodzielnie hostować WordPress za kilka dolarów miesięcznie, powiedziałbym, że WordPress.com jest ogólnie bardziej przystępnym rozwiązaniem dla nowych użytkowników WordPressa i jest atrakcyjną opcją dla tych, którzy nie chcą być odpowiedzialni za utrzymywanie swojej witryny online.

Należy jednak pamiętać, że hostowana wersja WordPressa jest mniej elastyczna i wymaga płacenia więcej, aby odblokować funkcje, z których można korzystać bezpłatnie w wersji WordPress z własnym hostingiem. Dlatego w dłuższej perspektywie większość użytkowników WordPress.com skłania się ku wersji WordPress z własnym hostingiem

Motywy i wtyczki WordPress

WordPress ma wbudowany system szablonów, który pozwala w kilka sekund zmienić wygląd i styl witryny. Te projekty szablonów, zwane motywami WordPress, mogą całkowicie odmienić Twoją witrynę.

Na WordPress.org i WordPress.com są tysiące darmowych motywów WordPress, które pomogą Ci uruchomić idealną stronę internetową. Darmowy motyw WordPress pomoże Ci zacząć, ale jeśli chcesz coś bardzie spersonalizowanego to od 30 do 70$, możesz wybrać motyw premium WordPress. Jakość motywów premium jest lepsza i zapewniają one bardziej wyrafinowane doświadczenia użytkownika z większą liczbą opcji i funkcji.

Oprócz systemu szablonów WordPress posiada również architekturę wtyczek, która pozwala na podłączenie dodatkowego kodu do Twojej witryny. To głownie one sprawiają, że możliwości WordPressa są nieograniczone.

Twórcy WordPressa celowo zaprojektowali podstawową wersję tak, aby była lekka. Właściciele witryn mogą następnie zbudować własną witrynę, instalując wtyczki na podstawowej wersji WordPressa. Innymi słowy, wystarczy aktywować dodatkowe funkcje, których akurat potrzebujesz.

Czego potrzebujesz, aby uruchomić własną witrynę WordPress

Każdy, bez względu na swoje doświadczenie, może uruchomić witrynę WordPress. Jeśli jednak jesteś nowicjuszem komputerowym, możesz rozważyć uruchomienie swojej pierwszej witryny WordPress na WordPress.com. Cały proces jest prosty i zawsze możesz przenieść swoją witrynę na własny hosting w dowolnym momencie.

Wystarczy, że założysz konto na WordPress.com , a następnie wybierzesz, czy budujesz bloga, stronę biznesową, profesjonalną stronę internetową czy sklep internetowy. Następnie zostaniesz poproszony o wprowadzenie podstawowych informacji o swojej witrynie, takich jak nazwa witryny i opis. W kolejnym kroku wystarczy aktywować motyw WordPress i rozpocząć publikowanie treści.
Aby samodzielnie hostować WordPressa, musisz zrobić trzy rzeczy:

⦁ Kup nazwę domeny
⦁ Kup pakiet hostingowy
⦁ Zainstaluj WordPressa

Wiele firm hostingowych oferuje „bezpłatne” nazwy domen nowym klientom, jednak zdecydowanie zalecamy samodzielne rejestrowanie nazw domen, aby mieć pełną kontrolę nad swoją własnością .
Koszt domeny będzie zależał od tego, jakiego rozszerzenia domeny potrzebujesz i skąd je kupisz. W przypadku domeny .PL możesz spodziewać się płatności ok 170zł rocznie za usługi rejestracji domeny w nazwa.pl czy home.pl.

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować WordPress.

Proces instalacji WordPressa jest prosty, jednak zdecydowana większość firm hostingowych zainstaluje WordPress za Ciebie. Ostatecznie wszystko, co musisz zrobić, to dostosować swoją witrynę do swoich potrzeb.

Czy WordPress jest dla Ciebie odpowiedni?

WordPress to wszechstronne rozwiązanie, które zasłużenie zyskało miano najpopularniejszej platformy CMS w Internecie. Jest to system zarządzania treścią, którego używamy do większości stron, które tworzymy, i platforma, którą polecamy znajomym. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to rozwiązanie idealne. Zresztą żadne rozwiązanie takie nie jest.

Od Ciebie zależy, która platforma internetowa jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego projektu. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym własne doświadczenie, budżet i to, co próbujesz stworzyć.

Pamiętaj jednak, że WordPress nie powinien być automatycznie pierwszym wyborem do projektu tylko dlatego, że obsługuje tę funkcjonalność.

Weźmy na przykład fora dyskusyjne. Aktywując wtyczkę WordPress, taką jak bbPress lub wpForo Forum , możesz łatwo dodać formularz dyskusyjny (tablicę ogłoszeń) do swojej witryny. Jest to wystarczające rozwiązanie dla małych for, jednak dla dużo bardziej rozbudowanych rynek oferuje lepsze rozwiążania tj.: MyBB , phpBB , vBulletin , XenForo , Flarum , Vanilla Forums i inne.

Innymi słowy, motywy i wtyczki WordPress umożliwiają zrobienie prawie wszystko, choć nie oznacza to, że zawsze będzie to najlepsze technologiczne rozwiązanie.

Pozostałe wpisy:

Strony WWW na WordPressie

WordPress to najpopularniejsze systemu zarządzania treścią (CMS) na świecie. Używane jest przez miliony stron internetowych, od prostych blogów po skomplikowane witryny e-commerce.

Czy ChatGPT może zastąpić wyszukiwarkę Google?

Czy ChatGPT może zastąpić wyszukiwarkę Google? Krótko mówiąc, nie. Chociaż ChatGPT to wysoce zaawansowany chatbot AI, nie został zaprojektowany do wykonywania tych samych funkcji, co wyszukiwarka.